Sodas, kad ir kokio dydžio jis bebūtų, gali prisidėti prie vaikų auklėjimo ir naujų potyrių. Jei vaikų žaidimo zona įkomponuojama tarp vaismedžių ir vaiskrūmių, tai mažieji turi galimybę mėgautis ne tik žaidimų teikiamais malonumais, bet ir stebėti kintančia gamtą skirtingais metų laikais, bei ragauti ekologiškai užsiaugintą derlių. Kol vaikai yra maži, labai svarbu atkreipti dėmesį į šios zonos įrengimo saugumą, matomumą ir praktiškumą.
Vietos parinkimas vaikų aikštelei
“Didelio sodo planavimo” video kalbėjome apie didelio sklypo zonavimą ir kaip parinkti vietą vaikų aikštelei.
Vaikų zoną rekomenduojame įsirengti šalia jūsų poilsio zonos ar matomoje vietoje, kad galėtumėte vaikus stebėti tiek iš namų pro langą, tiek būnant lauke, kai ilsėsitės.
Jei turite tvenkinių, tai rekomenduojame juos aptverti ir vaikų zoną įrengti kuo toliau nuo jų. Taip pat, reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad dėl vaikų saugumo ši zona atsirastų kuo toliau nuo gatvės, o dar geriau, jei visa teritorija būtų apjuosta tvora.
Saugi vaikų aikštelė
Turbūt kiekvienas vaikas svajoja apie batutą, supynes, namelį medyje ar čiuožyklą savo kieme. Tačiau rekomenduojame rinktis atsakingai ir pirkti kokybiškus ir standartus atitinkančius elementus.
Nepamirškite, kad daugelis vaikų žaidimų aikštelės įrenginių turi būti pritvirtinti prie žemės, kad jų nepajudintų vėjas ir būtų garantuotas jūsų vaikų saugumas. Jei vaikas mažesnis, tai venkite smailių, aštrių kampų, į kuriuos vaikai gali susižeisti.
Iš anksto pasirūpinkite minkšta žaidimų aikštelės danga, ant kurios vaikas kuo mažiau susižalotų. Jei vaikų zonoje nėra įrenginių, nuo kurių būtų galima nukristi, tai tam tiks ir veja. Rekomenduojame rinktis sportui ar stadionui pritaikytą veją, kuri būtų atspari dažnam trypimui. Siūlome vengti akmenukų, skaldos ar žievės mulčo, nes jį vaikai mėgsta išnešioti, o ir saugumo jis nepriduoda.
Gamtos apsupti vaikai
Šiais technologijų laikais, labai sunku sudominti vaikus gamta ar jos teikiamomis gėrybėmis. Kad nereikėtų vaikų atitraukti nuo jų mėgstamos žaidimų veiklos, mes rekomenduojame žaidimų zonoje integruoti augalus. Tai gali būti ne tik paprastai susodinti vaismedžiai, vaiskrūmiai ar daugiamečiai dekoratyviniai augalai, bet ir formuojami špaleriai, kurie priduos išskirtinumo. Tarp augalų besisukdami vaikai, nieko neverčiami, atras laiko jų tyrinėjimui.
Jei trūksta įkvėpimo, tai užsukite į Pinterest arba parašykite mums tadoukis.lt@gmail.com
Jei norisi vaikų zoną atskirti nuo kaimynų sklypo ar kitos zonos, tai ją galite apjuosti koloninių vaismedžių gyvatvore, kuri ne tik atliks tvoros funkciją, valys orą, pritrauks vabzdžius apdulkintojus, bet ir duos derlių, kurį vaikas galės nusiskinti ir paskanauti. Šalia vaismedžių galite pasodinti žemuogių ar braškių, kurias labai mėgsta mažieji, o tarpus užpildyti daugiamečiais augalais (soruolėmis, levandomis, miskantais).
Vaikų mėgstamiausi vaismedžiai ir vaiskrūmiai
Atkreipkite dėmesį, kokias uogas ar vaisius labiausiai mėgsta jūsų vaikai. Iš patirties žinome, kad vaikų mėgstamiausios uogos – avietės, žemuogės ir šilauogės. Jei turite daugiau vietos, rekomenduojame pasisodinti gervuogių, serbentų, agrastų ir šilkmedžių, nes jų uogose gausu vitaminų, o ir bet kokį desertą galima jomis papuošti ar pagardinti.
Iš vaisių vaikai mėgsta labiausiai tuos, kurie yra saldūs, sultingi, turi aromatą ir pasižymi gražia išvaizda bei ryškia spalva. Tai prieš pirkdami augalus paskaitykite jų aprašymus arba paragaukite jų derliaus. Taip pat, rekomenduojame į medelyną vykti kartu su vaikais ir leisti bent vieną augalą išsirinkti patiems, kad jiem vėliau būtų smagiau jį pasodinti ir prižiūrėti.
Veislių pasirinkimas ekologiškam sodui
Rinkdamiesi vaismedžius ar vaiskrūmius savo sodui, atkreipkite dėmesį į jų atsparumą ligoms bei kenkėjams. Tik tokius augalus galėsite užauginti be cheminių priemonių ir ragauti ekologišką derlių.
Atsparumu šalčiams, amarams pasižymi azijietiškos kriaušės. Jos rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais subrandina obuolio formos saldžius ir sultingus vaisius, kuriuos mėgsta vaikai.
Jei norisi tradicinių kriaušių, bet, kad vaismedis būtų siauros lajos, tai išbandykite mūsų patikrintą ir daug kam rekomenduojamą veislę – ‘Decora’. Ši veislė pasižymi gausiu rudeniniu derliumi, sultingais ir saldžiais vaisiais bei atsparumu ligoms, šalčiui.
Vaikai sunkiai atsispiria gražiems, geltoniems ir švelnaus skonio vaisiams, kurie subręsta ant koloninės obelų veislės – ‘Bolero’. Ši veislė pasižymi atsparumu lietuviškoms žiemoms, dera kasmet, o priežiūra jos labai paprasta. Video apie obelų genėjimą galite pažiūrėti žemiau.
Vaikus labai traukia ryškios, didelės ir saldžios vyšnių ar trešnių uogos. Jei turite nedaug vietos, tai rekomenduoma išbandyti koloninę trešnę ‘Viktorija’ ir koloninę vyšnią ‘Schattenmorelle’, kurios ne tik pasižymi geru skoniu, bet ir atsparumu ligoms, šalčiams.
Nepamirškite pasisodinti ir slyvų, nes jų vaisiuose gausu mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, kalcio, geležies, magnio ir cinko) bei vitaminų. Iš koloninių rekoemenduojame išbandyti veislę ‘Kolonovidnaja’, nes jos vaisiai tokie aromatingi ir gaivūs, kad dažnai vos spėja sunokti, nes vaikai skuba nuraškyti juos. Ši veislė kryžmadulkė, tai auginkite iškart dvi slyvas, kurios žydėtų panašiu metu (balandžio mėn). Ši veislė puikiai auga ir be cheminių medžiagų, nes pasižymi ištvermingumu šalčiams bei įprastinėms slyvų ligoms.
Vaismedžių ir vasikrūmių integracija gėlynuose
Kuo toliau, tuo labiau nebelieka ribų tarp gėlyno, sodo ar daržo. Visos šios erdvės komponuojamos ne tik šalia viena kitos, bet ir integruojamos viena į kitą. Tokių sprendimų galite nebijote ir savo ekologiškame sode, nes, pavyzdžiui, auginant po obelimis nasturtas, jūsų obelis bus apsaugota nuo kenkėjų, o jūs turėsite mini gėlyną ir sutaupysite vietą. Tą pati galite išbandyti ir su česnakų auginimu po vaismedžiais, nes jie skleidžia aštrų kvapą ir atbaido bloguosius vabzdžius.
Įrenkite pakeltas lysves
Šiuolaikinis daržas atrodo labai moderniai ir jo nereikia slėpti toliausiame kampe. Įsirenkite paprasčiausiai keletą pakeltų lysvių ir jose pasiauginkite ekologiškai keletą daržovių. Į visas daržininkavimo veiklas įtraukite ir vaikus, nes tik taip jiems ateis supratimas, kad daržovės auga ne parduotuvėse.
Pasisėkite greitos vegetacijos augalų (ridikėliai, salotos, morkos), kad vaikas greitai sulauktų rezultato ir neprarastų entuziazmo. Galite pabandyti išdėstyti daržoves pagal “Draugų” principą: pomidorus auginkite šalia česnakų, morkas šalia svogūnų, agurkus šalia ridikėlių. Tokia augalų draugystė atbaido kenkėjus ir jūs turėsite ekologišką užaugintas daržoves.
Leiskite vaikui ir savarankiškai padaržininkauti, nes jiems nėra įdomesnės veiklos kaip augalų laistymas. Nuo mažumės pratinkite vaikus susipažinti su daržovėmis ir leiskite savarankiškai jiems parnešti pietums salotų ar ridikėlių.
Edukacijai pratęsti
Skatinkite vaikus ne tik rūšiuoti šiukšles, bet ir kompostuoti žaliąsias atliekas. Kažkur sklype įsirenkite kompostavimo dėžę ir po truputį auklėkite vaikus ten dėti nupjautą žolę, vaisių ar daržovių atliekas, lapus ir t.t. Kartas nuo karto pakilnokite dėžės turinį, kad vaikai pamatytų sliekus ir papasakokite, kokį naudingą darbą jie atlieka. Tada kompostą panaudokite pakeltų lysvių dirvožemio atnaujinimui. Tai labai puikus maistas auginamoms daržovėms ir smagi edukacija vaikams.
Vengti nuodingų augalų
Vesdamiesi vaikus į lauką ar mišką stenkitės auklėti taip, kad jie nepultų ragauti nepažįstamų uogų ar laužyti medžių šakelių. Taip pat, rekomenduojame neauginti nuodingų augalų savo kieme, kurie keltų vaikui pagundą jų paragauti ar paliesti. Venkite auginti ricinmedžius, kukmedžius, pupmedžius, durnaropes, rusmenes, oleandrus, pakalnutes, narcizus, amarinius, snieguoles, vėdrynus, purienas. Šių augalų yra ir daugiau, tad prieš perkant ir sodinant rekomenduojame pasidomėti jų nuodingosiomis savybėmis.
Vaikų veikla sode
Kai vaikams nusibosta žaidimai vaikų aikštelėje, rekomenduojame juos pakviesti prisijungti prie tokių darbų, kaip:
- Augalų laistymas;
- Augalų sodinimas ar sėklų sėjimas;
- Žaliųjų atliekų kompostavimas ir komposto panaudojimas darže ar sode;
- Derliaus (uogų, vaisių, daržovių) rinkimas;
- Augalų mulčiavimas su nupjauta žole, lapais, šiaudais;
- Gėlių skinimas ir pukštės gamyba;
- Vaistinių augalų (čiobrelių, mėtų, bazilikų) rinkimas ir džiovinimas.
Leiskite vaikui savarankiškai atlikti lengvus darbus ir jų kūrybiškumui reikštis. Taip pat, paaiškinkite, ko negalima daryti: rauti neužaugusias daržoves ar skinti nepribrendusius vaisius, iškasinėti pasodintus augalus, laužyti medelių šakeles ar skinti gėles, kurios džiugina savo žydėjimu lauke.
Taigi, šiais laikais didžiausias turtas tampa ne tik gražus namas, bet ir erdvė lauke, kurią galite susikurti patys. Jei reikia pagalbos visada galite kreiptis į kraštovaizdžio dizainerius, kurie gali pakonsultuoti, nubraižyti augalų išdėstymo vizualizacijas, parinkti tinkamus augalus ir jei norite – net viską įgyvendinti jūsų sklype. Taip jūs turėsite taisyklingai ir tvarkingai sudėliotus želdynus ir ekologišką sodą , kuriame galės saugiai dūkti jūsų vaikai.
Reikia konsultacijos? Parašykite mums: tadoukis.lt@gmail.com