Mulčas – tai natūrali arba dirbtina medžiaga, skirta dirvos paviršiaus padengimui. Padengiant žemės paviršių mulču, piktžolės nebegauna šviesos ir jų paplitimas būna suvaldomas. Tačiau dažnai pamirštama, kad mulčiavimas turi ir daugiau pliusų, apie kuriuos plačiau šiame straipsnyje.
Kodėl reikia mulčiuoti?
Nors daugelis įsivaizduoja, kad pagrindinis mulčiavimo tikslas – kova su pikžolėmis, bet iš tiesų yra daug kitų priežasčių, kurios vis dažniau skatina mulčiavimą įtraukti į sodininkavimo ar daržininkavimo darbus.
Mulčiavimo privalumai:
- Sustabdo eroziją, dėl kurios dažnai netenkama derlingojo paviršinio sluoksnio.
- Padeda išsaugoti drėgmę dirvožemyje ir sustabdomas jos garavimas. Tai ypač svarbu, kai yra sausringi orai ir augalai gali ilgiau išgyventi.
- Reikia rečiau laistyti augalus, nes po lietaus drėgmė yra išsaugoma.
- Apsaugo šaknis žiemos metu, kad jos nesušaltų. Be to, dažni temperatūrų svyravimai ir užšalimai bei atšilimai, gali paskatinti šaknų sutrūkinėjimus, tad mulčas gali padėti apsisaugoti nuo šios problemos.
- Mulčiuotas dirvos turi izoliacinį sluoksnį, dėl kurio pavasarį jos lėčiau įšyla, o rudenį lėčiau atvėsta.
- Esant dideliems karščiams vasarą, augalų šaknys taip neįkaistą nuo tamsaus dirvos paviršiaus.
- Jei naudojamas biologiškai skaidus mulčas, tai jam yrant atsipalaiduoja organinės medžiagos, kurios tampa maistu mikroorganizmams ir augalams. Be to, mulčo dėka yra gerinama dirvožemio struktūra, nes sliekai skaito organinę medžiagą ir sukuria augalams palankų dirvožemį.
- Jei mulčiuojama po vaismedžiais ar vaiskrūmiais, tai jų derlius nukritęs ant žemės taip neišsitepa ir neskuba gesti.
- Vizualiai gražu ir sukuriamas vientisumas visame sklype.
Biologiškai skaidus mulčas
Šiam mulčiui priskiriama: nupjauta žolė, šiaudai, pušų žievė, medžių lapai, nedažytas kartonas, durpės, grikių lukštai, kompostas, medžio čipsai, pjuvenos. Nupjautos žolės mulčą labai pamėgo daržininkai, nes jis nėra labai išvaizdus, bet savo funkcijas atlieka puikiai. Nupjauta žolė, medžių lapai, susmulkintas šienas yra priskiriami prie lengvai skaidomo mulčo, tad jį gali tekti papildyti sezono metu.
Jei norite mulčiuoti savo vaismedžius ar vaiskrūmius ir nenorite to daryti dažnai, tai rekomenduojame išbandyti ilgiau skaidomas medžiagas – pjuvenas, didesnius šiaudus, medžio čipsus, žievę.
Neorganinis mulčas
Šio tipo mulčas neturės tokių privalumų, kaip dirvožemio struktūros gerinimas ar derlingumo didinimas. Bet jei jūsų pagrindinis tikslas – piktžolių kontrolė, tai jie puikiai atlieka šią funkciją, kai kurie tausoja drėgmę ir atrodo dekoratyviai. Šio mulčo nerekomenduotuve mulčiuoti vaismedžių ar vaiskrūmių, tad naudokite tik dekoratyviniams augalams.
Mulčo pavyzdžiai: akmenukai, skalda, dirbtinė žolė, smėlis, žvyras, stiklo granulės. Prieš rinkdamiesi tokį mulčą, atkreipkite dėmesį į jo spalvą, nes tamsus mulčas turi savybė sugerti saulės šviesą ir ją atiduoti žemės paviršiui, o šviesus priešingai – atspinti saulės spindulius ir neleidžia žemės paviršiui įkaisti.
Be to, neorganinis mulčas neyra, tad norint keisti augalų kompoziciją teks jį visą surinkti ir pašalinti.
Kada mulčiuoti?
Geriausias laikotarpis mulčiuoti – ankstyvas pavasaris, nes tuo metu dar tik prasideda pavasarinių piktžolių dygimas, o mūsų auginami daugiamečiai augalai dar nepradėjo vegetuoti. Tačiau jei pasodinote naują augalą ne pavasarį, tai jį mulčiuokite iškart po pasodinimo, kad nedygtų vėlyvėsnės piktžolės ir drėgmė būtų išlaikyta.
Jei mulčiuosite daržą, tai rekomenduojame tai daryti pavasarį, kai jau bus įšilusi dirva, nes kitu atveju mulčas neleis jai įšilti ir sėklų dygimas bus sulėtėjęs.
Nemulčiuokite augalų vėlyvą rudenį, kai dirva nespėjusi įšalti, nes tai bus puikus peržiemojimo būstas griaužikams.
Kaip mulčiuoti?
Kad mulčas atliktų savo funkciją, tai būtina teisingai atlikti mulčiavimo darbus.
- Prieš mulčiavimą reikėtų visas piktžoles išravėti ir augalus pasitręšti.
- Jei norite garantuotai neturėti piktžolių, tai rekomenduojame dar pasitiesti plėvelę, kuri praleistų drėgmę, bet nepraleistų šviesos.
- Mulčas turėtų būti dedamas ant sudrėkinto paviršiaus, Jei pasirinkote biologiškai skaidų mulčą, tai jo sluoksnis turėtų būti bent 5-7,5 cm storio. Jei yra galimybė, tai dėkite storesnį sluoksnį 10-15 cm.
- Palikite bent 2-5 cm aplink augalą ar jo kamieną be mulčo, kad ant jo nesikauptų drėgmė ir augalas neapsikrėstų ligomis ar kenkėjais.
- Jei sodinate pavienius medžius ar krūmus, tai mulčą reikėtų dėti pagal augalo lają.
- Organinis mulčas gali suirti ir pavirsti į organinę medžiagą ant kurios užpustomos piktžlių sėklos pradeda dygti. Todėl būtina nuolat papildyti mulčo sluoksnį.
- Trąšas reikėtų išberti prieš mulčiavimą ir geriausia būtų, kad jos turėtų ilgalaikį veikimą ir tirptų palaipsniui. Kai uždėtas mulčas, tręšti galima ir per jo viršų, tik reikia suprasti, kad kol trąšos pradės tirpti ir nukeliaus iki šaknų praeis daugiau laiko.
Ką galima mulčiuoti?
Mulčiuoti galima beveik visus augalus. Tik renkantis mulčo tipą (natūralų ar dirbtiną) reikėtų atkreipti dėmesį į augalo rūšį ir jo poreikius.
Pakuotės panaudojimas
Užsisakėte augalų internetu iš www.tadoukis.lt ir išpakavus siuntą nežinote, ką daryti su kartonine pakuote? Mes rekomenduojame jos neišmesti ir iškirpus pomedžio formos apskritimą arba jį suplėšius į gabaliukus, detales padėti ant plikos žemės, o ant viršaus užberti nupjautois žolės, pušų žievės ar kito mulčo, kad neišpūstytų kartono.
Mulčas sukuria tvarką ir vientisumą kieme
Prie visų naudų augalui, negalima pamiršti, kad mulčas padeda sukurti vientisumą jūsų sklype. Jei savo gėlynuose naudosite tą patį mulčą kaip ir sode, tai ne tik priduos tvarkos, bet ir vaizdas bus malonesnis akiai.
Rekomenduojame nesirinkti dirbtinai spalvoto mulčo, nes jį panaudojus gėlyne, jis taps jo akcentu ir augalai paliks tik antrame plane.