Nors internete ir daug informacijos apie augalų genėjimą (vaismedžių, dekoratyvinių medelių ar krūmų, šilauogės, hortenzijos), bet kai ateina laikas griebti sekatorių į rankas, tampa nebeaišku nei ką kirpti, nei kur kirpti. Dalinamės genėjimo patarimais straipsnyje, o kaip praktiškai tai atlikti rasite video medžiagoje.
Kodėl augalus reikia genėti?
- Genėjimas pirmiausia atliekamas dėl to, kad augalas būtų sveikesnis. Pašalindami sudžiūvusias šakas ar ūglius, mes ne tik išnešame dalį ligų bei kenkėjų pradų, kurie ten užsilikę po sezono, bet tuo pačiu užkertame kelią naujoms ligoms. Praretintas augalas ne tik atrodo gražiau, bet jis gauna daugiau saulės ir pro jį prapučia vėjas, kuris neleidžia veistis kenkėjams ar ligoms.
- Genėjimas paskatina didesnį žydėjimą ar derliaus formavimąsi. Augalas be reikalo neeikvoja energijos senų ūglių auginimui ir viską atiduoda naujiems ūgliams arba derliui.
- Genėjimas padeda koreguoti augalo dydį. Tai svarbu ypač kai augalai labai augūs ir aplink yra kaimyno sklypo riba arba elektros laidai.
- Genėjimas dažnai padeda suformuoti ir estetišką vaizdą ar sukurti iš augalo tam tikrą formą. Pavyzdžiui, gyvatvorių formavimas.
- Genėjimo metu atsisakoma šakų, kurios remiasi viena į kitą arba susikryžiuoja, nes pačiam augalui toks augimas kenkia.
Genėjimo laikas
- Pavasarį žydinčius krūmus (alyvą, sedulą, medlievą, forsitiją) geriausia genėti žiemos pabaigoje arba ankstyvą pavasarį (iki balandžio mėnesio). Jei matote, kad lapai skleidžiasi, tai jau per vėlu atlikti genėjimą. Genėdami negailėkite senų šakų, nes prasidėjus vegetacijai jos atžels ir džiugins gausa žiedų. Šių krūmų genėjimą galite atlikti ir po jų žydėjimo.
- Vasarą žydinčius krūmus (rožes, hortenzijas, gardenijas, sidabrakrūmius), kurie krauna žiedus ant naujų ūglių, reikėtų genėti tik žiemos pabaigoje – pavasario pradžioje. Jei nugenėsite vasaros pabaigoje, tai jauni ūgliai nespės sumedėti ir nušals per žiemą.
- Gyvatvores patariame genėti žiemos pabaigoje – pavasario pradžioje. Jei norisi, galima papildomai pagenėti iki vasaros vidurio, taip nukarpant išsikišusias šakas, kurios jums gadina bendrą vaizdą.
- Jei turite visžalių krūmų (kukmedžiai, kadagiai), tai juos genėkite pavasarį (kovo-balandžio mėnesiais, kol dar nėra naujų ūglių). Pakartotinį jaunų ūglių genėjimą galite atlikti ir birželio pabaigoje. Jokiu būdų visžalių krūmų negenėkite rudenį!
- Lapuočius medžius (klevus, beržus, riešutmedžius) rekomenduojama genėti vėlai pavasarį ar net vasaros pradžioje (kai lapai jau sužaliavę). Galima genėti ir anksti pavasarį, bet reikia atkreipti dėmesį į tai, kad augalas per dideles žaizdas gali netekti daug sulos. Vynmedžiai taip pat pavasario metu gali išskirti sulą, tad jei norite išvengti to, galite genėti rudenį.
- Anksti pavasarį žydinčius vaismedžius (vyšnias, trešnes, persikus) rekomenduojama genėti iš karto po jų žydėjimo. Jei šio darbo neatlikote po žydėjimo, o vaismedis pavasarį atrodo labai tankus ir turi daug senų pažeistų šakų, tai šį darbą galite atlikti ir anksti pavasarį iki žydėjimo. Tokio genėjimo metu bus nukirptos šakelės jau su susiformavusiais žiediniais pumpurais ir jūs šiek tiek prarasite derliaus. Visi kiti vaismedžiai (ne kaulavaisiai) genimi vasario pabaigoje – balandžio pradžioje.
Pasiruošimas genėjimui
Kad genėjimas būtų atliktas kokybiškai, rekomenduojame atkreipti dėmesį į genėjimo įrankius. Smulkias šakeles galite genėti su sekatoriumi, kuris turėtų būti aštrus, kad nepažeidžiant medelio šaka būtų nukirpta, o ne nuplėšta. Jei norite nugenėti didesnes šakas, tai naudokite pjūklą. Dideles žaizdas reikėtų užtepti sodo tepalu, kad tos vietos neužsikrėstų ligomis.
Jei genite kelias kultūras, tai būtinai dezinfekuokite įrankius, kad kuo mažiau perneštumėte ligų.
Ką kirpti ir kaip kirpti (vaismedžių genėjimas)?
Nors internete galime rasti daug patarimų, kaip atlikti vaismedžių genėjimą, bet kai atsiduriame prie savo obels ar vyšnios, vėl viskas tampa nebeaišku. Prieš genėjimą reikėtų pasidomėti ar augalas natūraliai turi vyraujančią viršūnę ir pagal tai atlikti genėjimą. Jei augalas pagal prigimtį turį vieną viršūnę, tai taip ir formuoti medelį, kad šoniniai ūgliai nekonkuruotų, tai juos nuolat patrumpinti. Taigi, mes pasidalinsime pagrindiniais genėjimo principais, kuriuos pavaizdavome ir filmuotoje medžiagoje.
- Jei jūsų medelis yra vidutinio augumo ir ne siauralajis, tai išgenime visas statmenai į viršų augančias šakas (vilkūglius). Šios šakos naudoja medelio energiją, o kokybiškas derlius ant jų nesiformuoja. Jeigu matote, kad ant tokių šakelių yra žiedinių pumpurų, iš kurių formuojasi derlius, tai galite palikti 2-3 pumpurus ir tada kirpti. Kerpame ties išoriniu pumpuru.
- Trumpinkite labai ilgas šakas, nes jų galuose susiformavęs derlius bus našta augalui, kurios gali augalas neišlaikyti ir šakos pradės lūžti. Trumpinkite ties išoriniu arba apatiniu pumpuru, kad nauja šakelė formuotųsi ne į lajos vidų, bet į išorę.
- Jei labai tankus medelis, tai viduje augančias arba į vidų nukreiptas šakas galite praretinti. Nebijokite ir daugiau iškirpti, nes kai medelis sužaliuos, jis tikrai neatrodys toks tuščias.
- Formuodami atkreipkite dėmesį į viršūnę. Ji turi būti viena (nebent jūs norite kitaip). Visas šonines šakas, kurios konkuruoja su viršūne reikia iškirpti arba patrumpinti. Galite patrumpinti ir viršūnę.
- Jei yra tokių šakų, kurios remiasi viena į kitą arba persikryžiuoja, tai reikia išgenėti jas.
Kaip genėti kolonines obelis?
Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, ko jūs labiau norėsite iš savo koloninio vaismedžio: didesnio derliaus ar idealios kolonos formos? Jei renkatės antrąjį variantą, tai pagrindiniai genėjimo principai yra tokie:
- Visas šonines šakas trumpinkite palikdami 2-5 pumpurus.
- Leiskite augti tik vienai viršūnei, o konkurencines viršūnes iškirpkite taip, kad neliktų nei vieno pumpurėlio.
- Per žemai augančias šakas nugenime visai.
Jei nusprendėte, kad norite iš koloninių obelų didesnio derliaus, tai:
- Formuokite obelaitę šiek tiek platesnę (iki 1 m pločio) ir palikite 3-5 pagrindines šakas.
- Trumpiname visas šakas, kurios auga į išorę (jei norite siauros lajos medelio).
- Viduje augančias šakas trumpiname, nes ten nepateks saulės spinduliai ir derlius nesubręs.
- Per žemai augančias šakas nugenime visai.
Video apie koloninių obelų genėjimą abiem būdais galite pasižiūrėti čia:
Kaip genėti šilauoges?
Turbūt mėgstamiausias lietuvių uogakrūmis – šilauogė. Jai genėjimas yra būtinas beveik kasmet, jei norime turėti ne „šabakštyną“, o tvarkingus krūmus, ant kurių derėtų daug ir didelių uogų. Genėjimo principai:
- Pašalinkite visus neproduktyvius senus ūglius ir palikite 5-7 naujus augančius ūglius bei 4 derančius ūglius.
- Derlius turėtų formuotis krūmo viršuje, kur daugiausiai šviesos, tad trumpas šakeles galite nugenėti.
- Jei krūmo viduje labai daug šakų, tai jas apgenėkite, kad uogos gautų daugiau šviesos, o krūmą prapūstų vėjas.
Jei šilauogė skursta ir neformuoja naujų ūglių su žiediniais pumpurais, tai pirmiausia reikėtų pasitikrinti dirvožemio pH ir išravėti piktžoles, kurios atima ne tik drėgmę, bet ir maisto medžiagas. Taip pat, jei jau senai sodintos šilauogės, tai gali būti, kad dirvožemio pH yra pakilęs, o jos mėgsta rūgštų dirvožemį (pH = 3-4). Tokiu atveju reikėtų parūgštinti dirvožemį (su rūgščiomis durpėmis arba panaudojus rūgštintoją – trąšas).
Dekoratyvinių augalų genėjimas ir kirpimas
Dekoratyvinius augalus taip pat svarbu genėti, nes tik taip turėsime ne tik estetiškai gražų krūmą, bet ir žiedai bus didesni.
- Šluotelines hortenzijas genėdami negailėkite ir kirpkite kuo daugiau. Daugelis nukerpa tik žiedynus, bet tais metais sulaukia smulkių arba vidutinio dydžio žiedų. Jei esate labai nedrąsūs, tai pabandykite patrumpinti bent 1/3 šakos ir sulauksite šiek tiek didesnių žiedų. Jei norite didelių žiedų, tai kirpkite ½ šakos arba vos ne prie pat žemės. Patys išbandėme!
- Prasidėjus pavasariui ir nutirpus sniegui, pats laikas apkarpyti žolinius augalus (miskantai, soruolės). Suimkite visą augalą ir kirpkite palikdami apie 5-10 cm virš žemės.
- Jei turite dekoratyvių spygliuočių, tai ir juos apgenėkite. Apžiūrėkite augalo vidų, nes ten dažnai būna daug sudžiūvusių šakų, kuriose mėgsta apsigyventi ligos bei kenkėjai. Pragenėjus vidų, vėjas galės prapūsti ir pats augalas atrodys tvarkingesnis.
Video su patarimais apie dekoratyvinių augalų genėjimą galite pažiūrėti čia:
Darbai po genėjimo
- Jei medelis dar jaunas ir auga šiek tiek kreivai, tai reikėtų jį pririšti prie kuoliuko.
- Nurinkite senus lapus ir sudžiūvusius obuoliukus (mumijas) ir juos išneškite iš sodo, kad neplistų ligos.
- Atlikti pavasarį purškimą su vario sulfato preparatais, kad būtų prevencija grybinėms ligoms. Jei dar yra šalta ir vidutinė paros temperatūra neviršija +5 oC (ir pumpurai dar neišbrinkę), tai galima įmaišyti karbamido ir nupurkšti visą augalą ir pomedį.
- Balandžio pradžioje galima patręšti augalus, kad prasidėjus vegetacijai jie turėtų maisto medžiagų ir galėtų sėkmingai augti.
Patiko šie patarimai?
Daugiau jų galite rasti:
Reikia konsultacijos? Parašykite mums: tadoukis.lt@gmail.com