Turint mažai vietos savo sklype ir norint turėti augalų įvairovę rekomenduojama apsodinti net pomedžius augalais. Dažnai vyrauja įsitikinimas, kad veja po medžiais yra geriausias sprendimas, nes nereikės ravėti piktžolių, o ir jos priežiūra minimali. Bet tai nėra visiška tiesa. Kartais geriau pasirinkti atsparesnius ir mažiau jautrius augalus, kurie ne tik įneš dekoratyvumo ar reikalaus mažiau priežiūros, bet ir taps medelio draugais ir džiugins jūsų akis.
Veja po medžiais nėra geriausias sprendimas
Daugelį metų vyravo įsitikinimas, kad po medžiais galima auginti tik veją. Tiesa ta, kad medžių šaknys pasisavina ne tik drėgmę ar maisto medžiagas, bet ir meta šešėlį, tad tai gali tapti pražūtingais faktoriais net vejai. Tada skubama tręšti net dvigubomis trąšų normomis, bet tai mažai padės, kartais net turės priešingą efektą, nes nuo trąšų rūgštėja dirvožemis, tad tai bus ideali vieta samanoms veistis. O ką bekalbėti apie tai, kad vejos pjovimas po medžiais tampa varginančiu darbu, nes vejapjovė ar robotas neatlieka viso darbo iki galo ir jums tenka griebtis trimerio, dėl kurio dažniausiai ir nukenčia medelio kamienas. Per pažeistą kamieną lengvai patenka įvairiausios grybinėms ligos ar kenkėjai.
Rinkitės mažus augalus
Pirmiausia rekomenduojama pasidomėti ar jūsų medelio šaknys paviršinės, nes, pavyzdžiui, vyšnios, slyvos, sedulos ar magnolijos šaknys yra išsidėsčiusios viršutiniame dirvos sluoksnyje, tad pradėjus kasinėjimo darbus didelė tikimybė, kad jas pažeisite. Nusprendus sodinti augalus po šiais medeliais, rekomenduojama juos rinktis kuo mažesnius ir dengiančius žemę, kad nereikėtų kasti didelės duobės ir jie greitai uždengtų dirvos paviršių sudarydami augalų kilimą.
Jei vis dėl to prisibijote augalų, tai rinkitės mulčą (pušų žievė, medžio čipsai, durpės, grikių lukštai, nupjauta žolė, šiaudai, skalda), kuris ne tik palaikys drėgmę, bet ir neleis piktžolėms veistis.
Atsirinkite augalus pagal augimvietę ir suderinamumą
Kadangi po medžiais dažnai būna šešėlis ir drėgmės trūkums, tai reikėtų pasirinkti tokius augalus, kurie yra mažiau jautrūs ir mėgsta ūksmingas sąlygas. Pasirinkus žydinčius augalus, gali nepavykti sulaukti žiedų, nes daugelis tokių augalų mėgsta šviesą. Be to, jiems reikia drėgmės, tad teks laistyti arba įsirengti laistymo sistemą.
Taip pat, jei renkatės lapinius augalus su margais lapais, tai nenustebkite jei jie praras tavo dekoratyvumą ir dėl šviesos trūkumo taps visiškai žali. Bet jei nuspręsite pabandyti, tai melsvės ir gebenės – puikus pasirinkimas. Tarp pavėsi toleruojančių augalų yra snapučiai, paparčiai, plukės, alūnės ir kt.
Taip pat, galite rinktis ir svogūninius augalus, kurie neturi didelių šaknų ir daugelis jų pakenčia sausrą. Visų pamėgti krokai, narcizai ar tulpės – jau anksti pavasarį nudžiugins žiedais.
Patariama atsižvelgti į gėlių ir vaisinių augalų suderinamumą:
- Po obelimi gražiai auga: krokai ir miskarai, ramunės ir narcizai, neužmirštuolės ir varpeliai, našlaitės, raktažolės, taip pat medetkos, dieninės lelijos.
- Po kriauše yra puiki vieta ramunėlėms, flioksams, laukinėms braškėms ir medetkoms.
- Po slyva puikiai dera raktažolės, svogūniniai daugiamečiai augalai.
- Po riešutu tinka paparčiai, pakalnutės, melisos.
Nebijokite eksperimentuoti
Nors užsienyje jau seniai vyrauja daržovių auginimo pomedžiuose mada, bet Lietuvoje žmonės dar nedrąsiai išbando šį auginimo metodą. Prie sodinant ar sėjant daržoves po medžiais pirmiausia reikėtų apgalvoti tai, kad purškiant medelius cheminiais preparatais, dalis kenksmingų junginių pateks ir ant daržovių, tad šis auginimo būdas rekomenduojamas tik tiems, kurių sodas yra ekologiškai auginamas. Taip pat, daugiau dėmesio reikės skirti laistymui, nes daržovėms subrandinti derlių prireiks nemažai drėgmės. Norėdami apsaugoti medelio šaknis, geriau sėkite daržovių sėklas, o ne sodinkite daigus.
Jei vis dėl to nusprendėte auginti daržoves pomedžiuose, tai rinkitės tas, kurios gali augti pavėsingoje vietoje (ridikėliai, petražolės, mangoldai, pupelės, salotos, rugštynės).
Jei turite didžiulius medžius apleistais vainikais, po jais bus sunku ką nors užauginti. Tik jei jie bus apgenėti pagal visas taisykles, tada ten bus pakankamai šviesos. Pavyzdžiui:
- Po obelimis galite pasodinti agurkus ir leisti jiems vyniotis aplink medį.
- Petražolės, kalendra ir daugybė salotų rūšių puikiai jaučiasi augdamos aplink kamieną.
- Kai kurie sodininkai pasodina cukinijų, moliūgų ir burokėlių. Ir sulaukia puikaus derliaus!
- Vynuogės labai mėgsta augti kartu su pupelėmis, salotomis, žirniais, ridikėliais svogūnais ar net žiediniais kopūstais, tad nebijokite eksperimentuoti.
Medelių ir kitų augalų draugystė
Česnakai yra idealus medžių ir krūmų palydovas. Kol pavasarį jis aktyviai auga, didieji kaimynai jį priglaudžia nuo paukščių, kurie labai mėgsta ištraukti daigus iš žemės. Česnakai saugo medžius nuo kenkėjų skleisdami aštrų kvapą.
Mėtos ir melisos taip pat turi apsauginį poveikį. Šios kvapnios žolelės gana atsparios šešėliui ir puikiai dera su medžiais. O dar ir žydi labai gražiai!
Sodininkai mano, kad geriausias medžių kamienų augalas yra nasturta. Įspūdingos gėlės, kurios taip pat yra valgomos – jos dedamos į salotas. Be to, nasturtos padeda pagerinti dirvožemį sode – jos šaknys vilioja sliekus, kurie puikiai purena dirvą. Bet to, amarai nemėgsta šios gėlės kvapo.
Vaismedžių ar vaiskrūmių priešai
Galbūt drąsu kai kuriuos augalus pavadinti vaismedžių priešais, bet tai nereiškia, kad šie augalai yra kažkuo nusikaltę. Kartais tiesiog vieni augalais su kitais palaiko draugystę ir padeda kovoje su kenkėjais, tačiau būna ir tokių, kurie pritraukia juos arba atima drėgmę. Kad taip neatsitiktų, venkite vyšnių pomedžiuose auginti pomidorus, paprikas ar braškes. Šalia aviečių krūmų geriau neauginkite braškių, nes jas puola tie patys kenkėjai ir šaknys konkuruoja dėl maisto bei drėgmės. Jei pasodinsite rūgštynes šalia aviečių, tai jos neleis plėsti krūmui.
Gėlynas susilieja su sodu
Kai sodinate augalus, venkite tik sodinimo eilute aplink pomedį. Drąsiai eksperimentuokite, sodinkite asimetrinėmis formomis, galite net vaismedžius įkomponuoti į gėlynus, kurie laisvomis formomis sujungia visą sodą arba nukeliauja iki pat terasos. Galite pomedžiuose ir mulčiuoti ir sodinti kiliminius augalus, viskas yra įmanoma.
Priežiūra
Pagrindinis darbas norint, kad pomedžiuose augtų augalai, yra laistymas. Jo galima išvengti, jei įsirengsite laistymo sistemą, kuri taupiai ir tikslingai panaudos vandenį.
Taip pat, negalima pamiršti medelių genėjimo, kuris svarbus ne tik gausiam derliui, bet ir pomedžio augalams, kuriems kiekvienas saulės spindulėlis yra reikalingas.
Auginant daugiamečius augalus po medžiais priežiūros bus nedaug, nes tarp jų neaugs piktžolės, o jie džiugins savo dekoratyvumu.